Odstranění zubů moudrosti: Zákrok

20. září 2014 v 13:25 | Dragell |  Péče o tělo
Zuby | Moje zkušenost
Jedním ze symbolů dospívání je i růst zubů moudrosti. Dříve byli lidé v tomto věku již částečně bezzubí, tak se jim jedny stoličky navíc, které měly již v puse místo, velmi hodily. Dnes ovšem mohou zuby moudrosti pěkně zavařit, zvláště pak, když pro ně již v puse místo není.


Minule jste si mohli přečíst, jaký první krok ohledně zubů moudrosti je potřeba udělat. Teprve potom se rozhodne, co s nimi či zda jsou úplně v pořádku.

.~°~._.~°~.

Termín
Na doporučení od mé lékařky jsem navštívila v nemocnici stomatologické oddělení pro domluvu termínu. Bez objednání jsem došla dopoledne. Za tuto první návštěvu nebylo potřeba platit 30 Kč, tento poplatek se platí až při zákroku.

Jelikož jsem neměla zuby prořezané, doktor si prohlédl pouze snímek, z kterého usoudil, že ej potřeba opravdu odstranit a domluvili jsme termín samotného zákroku. Mně se naštěstí podařilo chytnout termín za 14 dní, ale je vhodné počítat i s tím, že můžete mít termín až za měsíc.


Got the giggles by Lionique.deviantart.com


Před zákrokem
Na smluvené datum a čas jsem se dostavila i s poplatkovým lístečkem (poplatek jsem platila v automatu) před operační sály. Tam jsem bohužel čekala o hodinu déle, nejspíše byly na sále nějaké problémy.

Když jsem přišla na řadu, před vstupem jsem byla požádána o sundání obuvi a navlečení si igelitových návleků. Byla jsem odvedena do malé šatny, kde jsem si měla vybrat skříňku s klíčem. Vysvlékla jsem se do spodního prádla, oblékla si tzv. anděla a veškeré věci jsem uložila do skříňky, kterou jsem zamkla.

Anděl je taková dlouhá košile, která se ovšem zavazuje vzadu a to na šňůrky. Ta moje měla troje zavazování za krkem, pod lopatkami a na zadku. Mohou být různá zavazování, ale vždy patří tím zavazování dozadu.

Zákrok
Klíček jsem nechala v místnosti před operačním sálem a šla si lehnout na operační stůl.
Zde jsme se nakonec domluvili, že mi bude vyjmut jenom jeden zub, že vzít oba ze spodní čelisti je velmi riskantní. Čelist opuchne, může být problém s příjmem potravy, ale mohou nastat i další nepříjemné komplikace. Pokud se tedy rozhodnete nechat si odstranit dva zuby zaráz, velmi vhodnou volbou je odstranění zubů na jedné straně z horní a dolní čelisti.

Byla jsem obložena takovými plachtami, kdy otvor byl pouze pro ústa, takže jsem naštěstí nic neviděla. Sestřička mne uklidnila, že nejhorší, co mne čeká, je injekce na lokální umrtvení. Taky že měla pravdu. Bylo to velmi nepříjemné a dostala jsem celkem tři dávky. Vyčkávali jsme chvíli, až zaberou.


Sunlight joy by Lionique.deviantart.com


Jediné, co jsem za celý zákrok cítila, bylo tahání nebo naopak tlak v ústech. Také mi tam cosi řezali s pilkou, ale byl to jen nepříjemný zvuk řezání. Musím se přiznat, že nejvíc nepříjemné na celém zákroku mi bylo, jak lékaři komentovali, že jsme tu nějak déle a nejde to ven. Že jsou překvapení, že jsem tak drobná a přitom mám tak pevně zakořeněný zub. Samotný zákrok byl jinak bezbolestný. Nakonec mi ránu zašili, bylo to jen tak trochu nepříjemně tahavé.

Co se týče času, sama jsem si neměřila, jak dlouho jsem tam byla, ale dle táty, který šel se mnou jako doprovod, na mne prý čekal odhadem 45 minut.

Těsně po zákroku
Byly mi sundány plachty a měla jsem se posadit. Pokud by mi bylo špatně nebo se mi točila hlava, klidně jsem si měla ještě lehnout, ale já to zvládla (na chvíli jsem se zamotala až nějakou půlhodinu po zákroku, netuším proč). Bylo mi stručně oznámeno, co mohu a nemohu následující dny dělat, kdy mám přijít na kontrolu a dostala jsem to sepsané pro jistotu i na papíře.

Šla jsem se převléknout, vyhodila jsem návleky na nohách, obula boty a s tátou jsme šli do lékárny pro léky proti bolesti, na které jsem obdržela recept. Nakonec mne zavezl autem domů.

Umrtvení přestává účinkovat zhruba po dvou hodinách, takže je vhodné si vzít půl hodiny před koncem předepsané prášky proti bolesti, aby stihly účinkovat.

.~°~._.~°~.

Pojďme se společně podívat, jak to vypadá během týdne po zákroku


Diskuze
Jaké máte zkušenosti s odstraněním zubů moudrosti?
Nebo o tom teprve rozmýšlíte? Objasnil vám něco tento článek?
 


Komentáře

1 prakticky-neprakticky prakticky-neprakticky | E-mail | Web | 20. září 2014 v 13:36 | Reagovat

Ahoj,
mojí mamce rostl zub moudrosti (také známý jako "osmička") tak nešikovně, že škrábal o vnitřek pusy. Proto jí tento zub vytrhl přímo náš zubní lékař, ke kterému chodíme běžně i na kontroly. Mě už tyto zuby také rostou (na etapy každý rok kousek), vždy to chvíli hrozně bolí, ale během týdne není co řešit. :) O tom, že bych si je  nechala vytrhnout jsem zatím neuvažovala, pokud nepřekážejí není třeba se jich zbavovat :D.
S pozdravem,
Prakticky - nepraktická

2 Jorika Jorika | Web | 20. září 2014 v 13:39 | Reagovat

Mně už vytrhli všechny, ale ne najednou. Pokaždé jsem měla pusu nateklou a na tváři se mi po splasknutí otoku udělala megamodřina.  :(

3 Bětka Bětka | Web | 20. září 2014 v 16:03 | Reagovat

Když mi sundali fixní rovnátka, na rentgenu se zjistilo, že mám všechny osmičky pod úhlem 45° a kdyby tedy začaly růst, byl by to problém. Takže jsem dostala kontakt na soukromého doktora, kterého mi doporučila moje ortodontistka...

Se zákrokem jsem byla velmi spokojená. Doktor mi vzal všechny čtyři zuby najednou, všechno se obešlo bez komplikací, rány se mi dobře zahojily, po týdnu jsem šla na vytáhnutí stehů a teď mám do konce života pokoj. Nepříjemné bylo jen umrtvení, ano, v životě jsem nezažila tak bolestivou injekci. Ale na druhou stranu bylo umrtvení velmi účinné, když mi trhali "normální" zuby, vždycky mě to bolelo i přes umrtvení, ale v případě osmiček vůbec.

4 Michaela Michaela | Web | 20. září 2014 v 22:10 | Reagovat

Mně jedna osmička teď roste a není to nic příjemného. :(

5 Giulia Giulia | 21. září 2014 v 16:42 | Reagovat

Fuj, je mi zle jenom o tom čtu :D

6 Janča Janča | E-mail | Web | 24. září 2014 v 21:10 | Reagovat

Myslím, že jsou tyhle články dost užitečné. Jen to na každého asi může působit jinak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Autor blogu a designu: Dragell (e-mail)
Autor fotografie v záhlaví: apachetearTOPlist