Odstranění zubů moudrosti: Týden po zákroku

22. září 2014 v 16:22 | Dragell |  Péče o tělo
Zuby | Moje zkušenost
Ačkoliv máme zub nebo zuby již venku, přeci jen tím vše nekončí. Je potřeba dbát na pooperační doléčení, které je o to těžší, že se rána nachází v ústech. Může nastat tak několik problému, tak se na ně pojďme podívat.Rozhodně si nenechejte ujít ani první články tohoto trojdílného tématu. V první části vám prozradím, jak vše vlastně začít řešit ohledně osmiček, podruhé se společně podíváme na samotný zákrok odstranění zubů moudrosti.

.~°~._.~°~.

Bolest
Všichni mi tvrdili, že nejhorší bolest se dostaví po operaci. Ale jak jsem psala již v minulém článku, hodinu a půl po umrtvovací injekci jsem si dala ihned předepsaný prášek. Měla jsem předepsaný Aulin, je tedy velmi účinný, ale také jsem po něm byla unavenější a ospalá. Ovšem když jsem jej pravidelně brala každých 12 hodin, v podstatě jsem nic moc bolestného necítila.

Pooperační následky
Mým největším problémem byl otok. Tvář nejprve napuchne zevnitř, takže jsem si pořád do ní kousala a měla jsem ji slušně pokousanou, protože když jsem jedla, prostě jsem se tomu nemohla vyhnout. Jakmile se tvář neměla kam zvětšovat dovnitř, začala ven. I přes pečlivé ledování mi vyrostla do velikosti mé zavřené pěstičky. Druhý den po zákroku jsem opravdu vypadala nejvtipněji, ale poté to začalo pomalu ustupovat.

Otok mi zasáhl i pant, takže jsem téměř nemohla otevřít pusu, tak nejvíce na tloušťku mých drobných prstů, tak bylo pro mne problémem se najíst i z takové lžíce. Mám pocit, že jsem s tím měla problém snad do pátého dne, ale potom se mi čelist postupně začala uvolňovat.


lomita.deviantart.com


Ochrana rány
Jelikož se jedná o ránu v ústech, není ji možné nijak obvázat, zajistit a tak je horší zastavit případné krvácení. Proto je vhodné tomu předcházet. Během následujících dní po zákroku je zakázaná fyzická námaha a dokonce předklon.
Je ovšem potřeba se vyhýbat i horkým nápojům či pokrmům a nekousat. Je potřeba také tvář chladit, já si vypomohla s mraženou zeleninou obalenou v ručníku. Vždy zabalte sáček s ledem apod. do nějaké látky, nepřikládejte přímo na obličej. Doporučeno mi také bylo pít šalvějový čaj jak proti bolesti, tak pro lepší hojení rány.
Doporučuje se během dne neležet a v noci více podložit hlavu.

Pokud se již stane, rána se nesmí proplachovat, neboť se tím krvácení nezastaví, naopak podpoří. V této situaci je potřeba vzít čistý kapesník a skousnout jej na 10 min přes ránu.

Potraviny
Pojďme se ale podívat blíže na jídlo. Hned v den zákroku je zakázáno konzumovat horké nápoje či jídlo, kousat, popíjet alkohol či kouřit. Co se týče potravin, jsou vhodné studené polévky či kašovitá strava - studené vám navíc udělá dobře. Horká strava otvírá rány.

Postupem času jsem začala kousat měkčí stravu a vrhla se na vlažné jídlo, nic tvrdšího a teplejšího jsem si ovšem nedovolila, jednou jsem zkusila a vůbec mi to nedělalo dobře, takže jsem se okamžitě vrátila k osvědčenému.

Hygiena
Zuby je potřeba pravidelně čistit i několikrát denně a to v místě zákroku pouze pomalými opatrnými tahy. Tím toho moc nevyčistíte, a proto je vhodné to opakovat po každém jídle, ať se vám neudělají nánosy, které nevyčistíte.
Hygiena je důležitá z toho důvodu, aby se vám do rány něco nezaneslo, třeba zánět. Hojení je pak zdlouhavější, nepříjemnější, pod denním dohledem lékařů.


lomita.deviantart.com


Stehy
Nejspíše nejsem dobrý pacient, povedlo se mi totiž 5 a 7 den vytrhnout jeden steh, jednou při opatrném čištění, kdy mne zaskočila spousta krve, která ovšem ihned ustala. Podruhé, mám pocit, jsem zrovna něco kousala a asi jsem si blbě skousla/ zachytila steh mezi zuby a vytrhla ho tím. Žádné potíže ovšem nenastaly, proto jsem se rozhodla vyčkat do kontroly (ačkoliv bych asi měla dojít hned, ale byla to pro mne hodina cesty k lékaři a další hodina zpět).

Na kontrole
Za 7-10 dní po zákroku jsem měla dojít na kontrolu a vytáhnutí stehů. Třicetikorunový poplatek se při kontrole neplatil a došla jsem v dopolední hodiny bez objednání.
Doktor mi zkontroloval ránu a nejprve chtěl steh rozstřihnout, ale pak za něj zkusil více zatáhnout a vytrhl mi jej - bylo to tedy takové štiplavě nepříjemné a tekla mi z rány dost krev, takže jsem tento přístup moc neocenila. Hledal i zbylé stehy, chtěl, abych je zkusila nahmátnout jazykem, ale nic jsem neobjevila. Dále se k tomu nevyjadřoval, nejspíše se to děje běžně, že pacienti nemají všechny stehy.
Nakonec mi dané místo ještě vypláchl nějakou kapalinou.

Jinak jsem poznamenala, že mne neustále brní půlka jazyka (a hůře se mi ovládá). Pár dní po zákroku jsem okraj jazyka dokonce vůbec necítila. Ptal se mě, zda je to i na rtu nebo je v pořádku. Nakonec mi předepsal vitamin B pro lepší doléčení a vše zanesl do lékařské zprávy. Díky tomuto pooperačnímu problému se budeme muset vidět ještě za měsíc, kdy jeho slov by mohlo již brnění ustat.

.~°~._.~°~.

Moje ohlédnutí se za zákrokem
Musím říct, že zákrok byl opravdu bezbolestný, je dobré ale s sebou mít doprovod, kdyby se vám při cestě domů někde zamotala hlava. Při léčení je pak asi nejhorší ten otok a omezení v jídle. Dále bych upozornila na prášky, byly opravdu silné, bolest výborně utlumily, ale jsou to hrozné oblbováky, které vás vyřadí na ten týden z běžného života, byla jsem z nich opravdu dost unavená a neschopná čehokoliv - ovšem je možné, že takový účinek mají jen na mne, jelikož jsem drobná a všechny léky vnímám intenzivněji.
Ale jinak musím říct, že po svém zážitku se nebojím jít odstranit další zub. Ten to čeká až někdy v prosinci, kdy bude čas od školy.
 


Anketa

Plánujete odstranění zubů moudrosti?

Rozhodně ano. 26.7% (8)
Ano, ale bojím se bolesti. 6.7% (2)
Ne, zuby mám v pořádku. 40% (12)
Ne, obávám se zákroku. 26.7% (8)

Komentáře

1 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 22. září 2014 v 16:54 | Reagovat

Čekal bych v článku o zubech nějaké ty zuby a ne jen obličeje :D, ale to jsem jenom já no. Ale jinak já bych na vyndání osmiček nešel. Nemám s tím problém - takže na rozdíl od nebe to není zapotřebí. Pusu mám velkou, takže se to vše vejde. Ze začátku jsem si byl vědom, že je tam vzadu o zub navíc, ale teď jsem v naprosté pohodě.

2 Vanimaré Vanimaré | Web | 22. září 2014 v 17:02 | Reagovat

O jednu osmičku jsem přišla před dvěma lety. Nic mě při zákroku nebolelo, jen mi byl nepříjemný ten tlak na čelist. Ani potom jsem se nemusela nějak extra dopovat práškama a na kontrolu jsem  nemusela. Jen jsem týden před tím měla dreny. Taky to nebylo nejpohodlnější, ale dalo se to přežít. Ať jsi brzy v pohodě. :)

3 Dragell Dragell | Web | 22. září 2014 v 17:40 | Reagovat

[1]: Váhala jsem, jestli pořídit fotografii mé opuchlé tváře, abych pobavila. Nakonec jsem ale raději článek doplnila fotografiemi z internetu, abych spíše nevyděsila :)

[2]: Díky moc :)

4 Janča Janča | E-mail | Web | 22. září 2014 v 21:06 | Reagovat

Ježiši, vždyť to zní úplně příšerně! :D
Já bych si to místo teda vůbec čistit nemohla, zkusila bych asi používat pouze ústní vodu a jinak zuby čistit okolo, protože mi stačí, když mám nějaký aft nebo tak něco a už se toho nemůžu kartáčkem ani dotknout, natož tohle. Při představě potrhaných stehů mi začínalo být nevolno, takže to bych asi taky nezvládala. :D
Zatím mi moudráci nevadí, ale až budou, tak nevím, co já s tím udělám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Autor blogu a designu: Dragell (e-mail)
Autor fotografie v záhlaví: apachetearTOPlist